בחירות מקומיות בפרדס חנה-כרכור – סקירת המועמדות והמועמדים – צאו לבחור!

ראש מועצת פרדס חנה

אני בת 32 והבחירות המקומיות האלה היו הפעם הראשונה שבאמת אכפת לי מה תהיה התוצאה.

כנראה כי הגעתי לפרדס חנה. כנראה כי אני מרגישה פה בבית. כנראה כי אני מגדלת ילדה בת חמש. כנראה כי אני גרה באחת מהשכונות היותר 'קשות' בפרדס חנה – שכונת רמז.

כנראה כי התבגרתי, התברגנתי, התבייתתי.

מה שבטוח שאכפת לי מתוצאות הבחירות בפרדס חנה ועדיין. אני מודה. הייתי מאוד פסיבית בעניין, מסיבות אישיות. הקרדיט לעשייה החשובה הולך לשותף שלי לחיים, אלון גרזון רז שהחליט לכתוב פוסט בפייסבוק ולהזמין את כל המועמדים המעוניינים לבוא להתארח בחצר שלנו. בעקבות הפוסט הזה אירחנו 4 חוגי בית של הגר פרי יגור, איציק לב, יוני חכימי ולנה טוראל שמתמודדת רק למועצה. בנוסף לזה שנינו הלכנו לחוג בית של אייל כגן ואלון גם הלך לחוג בית של קטעבי.

לפני שאני אקפוץ לסקירה חשוב לי לכתוב פה כמה דברים

  1. מועמדים לרשויות מקומיות הם אנשים מאוד מיוחדים. הם בוחרים להקריב המון זמן, משאבים ואנרגיה כדי אולי להתקבל לעבודה בהתנדבות זה טירוף! טירוף מהסוג הטוב והיפה ואני רוצה להוקיר אותם רגע על זה. זה לא מובן מאליו. זה להיות בעין הסערה. חשופים לביקורת אין סופית ועושים עבודה כפוית טובה. ועל כך באמת שאפו ענק לכל המתמודדים ותודה על העשייה למען הציבור.
  2. הפער בין הרושם שמתקבל מהמדיה החברתית לעומת הרושם שמתקבל בחוג בית ופגישה ממשית הוא עצום! אם אתם עדיין בהתלבטויות הייתי ממליצה להשקיע זמן לפחות בשני חוגי בית של מועמדים מובילים בעיניכם. כשרואים איך אדם מדבר.ת, איך מגיב.ה, על איזה נושאים היא/הוא בוחר להתעכב ובכלל, האנרגיה שלו/ה עושה הבדל משמעותי. כל המועמדים שראיתי הרשימו אותי מאוד ועל חלקם בכלל לא חשבתי בהתחלה כמועמדים ששווה להתעכב עליהם.
  3. בבחירות מקומיות כדאי לשים בצד את הדעות הפוליטיות המסורתיות. אף אחד מהמועמדים לא יחלק את פרדס חנה או ינהל משא ומתן מדיני מכל סוג. ממליצה מאוד להניח דעת קדומות בצד ולחפש מועמד.ת שמזדהים עם האג'נדה, החזון לישוב, הרשימה שמציע ותחושת הבטן שלכןם…
  4. רוב המועמדים בפרדס חנה-כרכור חולקים את אותו חזון – הזרמת עוד כסף לישוב והבאת תקציבים מגופים ממשלתיים, חיזוק אזור התעשייה והעסקים הקטנים, שיפור החינוך בכלל ובפרט התיכון החקלאי ועוד. ההבדלים הם מינוריים מאוד.
  5. אני לא מתכוונת לעסוק פה ברכילויות או בלשון הרע. לכל אחת ואחד מהמועמדים היו אנשים שאמרו לי עליהם דברים לא מחמיאים. קחו בחשבון שאף אחד או אחת מהמועמדים לא חף מטעויות ומושלמים נמצאים רק בקבר. אשמח לתגובות מכבדות ותומכות במועמדים שלכןם מבלי להשמיץ מועמדות/ים אחרות/ים.

*גילוי נאות – אני פמיניסטית, אקטיביסטית, מזוהה עם הצד השמאלי ופקודה למפלגת העבודה ועם כל זאת, היה לי מאוד חשוב לקבל החלטה מודעת, אחרי שסקרתי את המועמדת והמועמדים ללא קשר למגדר או להשתייכות הפוליטית שלהם. זה לא היה פשוט, אבל אני חושבת שהגעתי למסקנות.

להלן סקירת המועמדים לראשות המועצה בפרדס חנה-כרכור :

עו"ד אלדד בר כוכבא – ראש המועצה המכהן. מכהן מעל עשור במועצה, היה סגן וממלא מקום של חיים געש ונבחר לכהן כמחליפו לאחר שהתפטר. אני מודה שלא הייתי בחוג בית של אלדד וגם שאני רוצה שינוי. לא מספיק טוב בעיני הניהול של המועצה כפי שקורה כרגע ואני חושבת שחשוב להחליף, לרענן ולשנות. אי אפשר לקחת ממנו את המקצועיות שלו ואת זה שהוא הוביל את המהלך של הקמת ועדה עצמאית לתכנון ובנייה בפרדס חנה-כרכור ושפרדס חנה אכן השתדרגה בתקופתו. בעיני זה לא מספיק. ניתן להתרשם בעצמכם בדף הרשמי שלו.

הגר פרי יגור – המתמודדת המובילה לראשות המועצה. מ-2013 במועצה שם הייתה באופוזיציה ובוועדות השונות. אני מאוד התרשמתי מהגר, הכרתי אותה ממאבקים שונים, מקבוצת השוות המקומית שם היא עדכנה בהתפתחויות חשובות ואפשרה לציבור להגיב בזמן על החלטות שונות ועדיין, שמעתי גם את הביקורת עליה ולא הייתי בטוחה. בחוג בית התרשמתי מכמה דברים – הבקיאות שלה בנושאים השונים והיכולת שלה להסביר לכל אחד ואחת מה האתגרים והפתרונות שלפתחנו. היא לא הביאה תשובות קלות או פופולריות בהכרח. אהבתי מאוד שהרגשתי אצלה גם ענווה ורצון אמיתי לשתף את הציבור ולקבל החלטות יחד. אני מכירה דרך מפלגת העבודה את מספר 2 ברשימה, עו"ד אביעד סיני ויכולה להעיד שמדובר באיש ישר שבא לעבוד ושיודע להנהיג בכבוד, אחריות ועבודת צוות. ניתן להתרשם בדף שלה.

איציק לב – גם הוא מכהן במועצה מ-2013. את איציק לא הכרתי בכלל. הופתעתי להכיר אדם רציני. יזם. הוביל ויזם את 'הפרדס' מרכז הצעירים והוא משמש כיו"ר שלו. הכניס את קווי לילה לישוב כתוצאה מעבודה עם הנוער והקשבה לצרכים ועוד. איציק הוא בנאדם נעים, איש עבודה ושיחה והוא מוביל רשימה צעירה וערכית שיש לה קבלות על עשייה. לחוג הבית הגיעו מעט אנשים יחסית, אבל היה מרגש שאחד מהם, איש צעיר תושב השכונה שלי (רמז) ניגש אליו בסוף וסיפר שבתור מתבגר הוא שמע הרצאה של איציק ומאז הוא מעריץ. מראה על עקביות והתמדה בעשייה. ניתן להתרשם בדף שלו. 

יוני חכימי – מועמד חדש למועצה ולראשות המועצה. גם אותו לא הכרתי בכלל לפני שהגיע אלינו לחצר. מדובר באדם נעים, חכם ומעורר אמון ולראייה יש לו רשימה מכובדת מאוד. יוני הוא יליד רמז (השכונה בה אני גרה שמצבה הסוציו-אקונומי משתפר אך במקור היא לא שכונה קלה). הוא עבד עם הנוער ברמז והוא מבין את המורכבויות והאתגרים פה. לזכותו יאמר שהוא היחיד מבין המועמדים לראשות מועצה שחתם על חזון הרשות השווה  לקידום השיוויון המגדרי והביטחון של נשים במועצה – שזה שאפו ענק. הוא גם הראשון שדיבר בחוג בית אצלנו על נושא של ילדים עם צרכים מיוחדים והביא משהי שתייעץ לו בתחום הזה. הרשימה שלו מרשימה מאוד ומורכבת מאנשי חינוך, עשייה חברתית וחזון. בהחלט מועמד שגרם לנו לחשוב. ממליצה להתרשם בדף שלו.

אייל כגן – עוד מועמד חדש למועצה ולראשות המועצה. שמו הולך לפניו בחוגים אליהם אני שייכת. הוא פעיל חברתי, אקטיביסט, הפיק את טוב ברחוב והיה מהפעילים שהחזירו את השיק-שוק המיתולוגי לפעול בפרדס חנה (אם לא הייתם – מדי שישי ראשון בחודש, שימו בווייז האורנים פרדס חנה ובואו לבקר!) יש נהירה לפרדס חנה של אמנים, יוצרים, עצמאים מכל הסוגים והוא בהחלט מייצג את הזרם הזה. הוא קמפיינר מעולה ואני חושבת שהקמפיין שלו המוצלח מכולם, אולי בעיקר כי אני קהל היעד שלו. הוא שונה בלוק, הוא משדר משהו פרדס חנאי בגובה עיניים והוא מצליח להביא לצוות שלו אנשים מעולים ופעילים שנרתמים לעשייה. דיברתי איתו באופן אישי וגם הגעתי לחוג בית והתרשמתי. ממליצה להתרשם בדף שלו.

יואב קטעבי – במועצה מ2003 ומהווה את אחד הותיקים בין המתמודדים. אותו לא הספקתי לשמוע באופן אישי מקווה לעשות את זה השבוע. יואב היחיד מהמועמדים שמגיע עם רקע עסקי מצליח. הוא מועמד מטעם הליכוד והתמונה הזאת שנלקחה מתוך דף הפייסבוק שלו היא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בפרדס חנה. הביקור והסרטון הזה היה לטובתו ולרעתו, תלוי בדעה הפוליטית של כל אחת ואחד. מבחינה אובייקטיבית הקשרים שלו עם מפלגת השלטון יכולים רק לסייע לקידום העברת תקציבים והפעלת לחץ על מי שיושב בעיר הבירה. שמעתי דברים טובים עליו כאדם וגם על הרשימה שלו. ממליצה להתרשם בדף שלו.

ואחרונה חביבה שהתארחה אצלנו והיא היחידה בסקירה הזאת שלא מועמדת לראשות העיר אלא למועצה בלבד-

לנה טוראל – לנה ראתה שאנחנו מארחים וביקשה להגיע להתארח, כמובן שענינו לה בשמחה. הכרנו אותה קצת כי התאומים שלה בגן עם הבת שלנו (גילאי 4). היא הגיעה לחוג בית די מצומצם ועדיין היא הצליחה להרשים אותנו מאוד. למה? לנה היא מועמדת מטעם מרצ, היא ובת זוגתה מגדלות 3 ילדים מתחת לגיל 5, היא נמצאת פה בסך הכל שנתיים והיא אומרת ישר – אני באה ללמוד ולעשות. בחוג בית איתה היה משהו נינוח, בגובה עיניים ועם אפס מאמץ לעשות רושם או פוזה. היא אומרת – אני באה לעבוד בשביל הציבור, מבחינתי זו חצי משרה והדלת שלי פתוחה לכולםן. מספר שתיים שלה דור רביעי בפרדס חנה וביחד הם מהווים רשימה ראשונה שהיא להט"בית וגם רצון כנה לעבוד עם כל מי שיבחר. התרשמתי שמדובר באישה שווה שבאה לעבוד עבור הציבור באמת, ממליצה להתרשם בדף שלה.

אז מה הסיכום מבחינתי? 30/10/18 צאו לבחור! 

נשארו 9 ימים לעשות שיעורי בית, להגיע לחוגי בית, לדבר, להכיר, לחקור, להבין על מי אתן סומכים? במי אתם מאמינים? מי יהיו שם ב1/11/19 לענות לטלפון שלכן כשהביוב התפוצץ או שנפער חור בכביש שלא מטופל. מי יהיו שם לשתף את הציבור, לשפר את החינוך, התשתיות, להוביל את המושבה (תכלס שתי מושבות) המתוקה שלנו קדימה.

נכון לרגע זה הבחירה שלי היא – 

לראשות המועצה – הגר פרי יגור. בעת כתיבת שורות אלה התקשרה אלי בעלת הבית הקודמת שלי מעתלית ואמרה לי שהיא עבדה איתה במועצה מקומית חוף הכרמל והיא ממליצה עליה בחום, לדבריה "כל ישוב היה רוצה שתהיה לו נבחרת כזאת!" אני התרשמתי מאישה עם מוסר עבודה גבוה, מקצוענית שבאמת באמת אכפת לה מהתושבות והתושבים. יש לי ביקורת עליה ועל החלטות שקבלה. הייתי שמחה שתחתום על האמנה למועצה שיוונית. הייתי רוצה. אני מאמינה שהיא היחידה שיכולה להגיע באמת לראשות המועצה וליצור שינוי (כך גם סקרים מראים) ואני חושבת שהיא גם ראויה לזה ועבודת השטח שלה בחמש השנים האחרונות מוכיחות את עצמן.

למועצה – לנה טוראל. במהלך השבועות האחרונים עם כל מועמד ומועמדת שפגשתי התשובה שלי השתנתה. כי באמת שזה לבחור מתוך חבורה של אנשים נפלאים. אבל אחרי שפגשתי את לנה התשובה התקבעה. לנה דיברה בחוג בית אצלנו על הנכה שלא מצליחה להגיע לפח הזבל כי אין נגישות, או על העשייה שלה למען ילדות וילדים עם צרכים מיוחדים בישוב, או על האנשים שפגשה בפאבים, היא הדמות הכי פחות 'פוליטיקאית' שפגשתי ואני אוהבת את זה. אני מאמינה לה שהיא תביא את הנושאים החשובים של מגדר, של דאגה למוחלשות והמוחלשים, של קהילת הלהט"ב שספגה ביטויים פוגעניים בשנה האחרונה כאן בקהילה. אני חושבת שהכישורים הבין אישיים שלה יאפשרו לה לעבוד היטב עם כל מי שיבחר ולהוביל מהלכים חשובים ואני חושבת שהקול שלי אליה ישרת הכי טוב את החזון של המושבה שהייתי רוצה לראות פה.

בהצלחה לכל המועמדות והמועמדים – לכו תצביעו! אחרת אל תקטרו מחר בבוקר…

להמשך קריאה – פרדס חנה כל החסרונות מול היתרון הבולט

הצטרפי לניוזלטר של אישווה

אהבת את הפוסט? מוזמנת לשתף

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *