המלצה על 5 ספרים משני חיים לנשים

WhatsApp Image 2018-06-14 at 15.22.20

שבוע הספר עבר אמנם. אבל עדיין אני רוצה להמליץ על ספרים ששינו את החיים שלי ושאני בטוחה שיכולים לעשות המון בשבילכן. עדיף מאוחר מלעולם לא וככל הנראה תוכלו למצוא אותם די בזול במיזם החברתי המקסים 'סיפור חוזר' שבו יש גם רווח סביבתי – יד שנייה וגם רווח חברתי כי הוא מופעל על ידי אנשים המתמודדים עם קשיים תעסוקתיים וכל ספר עולה רק 20 ש"ח. אז הנה, עוד מיזם מגניב שתכירו על הדרך 🙂

מה זה אומר שהם משני חיים? שהם שינו משהו בהשקפה שלי על העולם, על עצמי, על נשים, על נשיות, על מיניות, על ההיסטוריה שלי ושלנו. שמשהו בתוכי זז בעקבות הקריאה בהם. אגב, אני בטוחה שהם יכולים לשנות משהו גם אצל גברים, אז מוזמנות להעביר גם להם את ההמלצות.

אני ממליצה על הספרים המשמעותיים עבורי, אבל ממש ממש ממש אשמח שבתגובות תוסיפו ספרים ששינו את החיים שלכן ואולי אעשה פוסט המשך עם ספרים משני חיים וגם אוסיף לרשימת הקריאה שלי. יאללה מתחילות!

חמישה ספרים משני חיים לנשים

  1. מעגל אבנים / ג'ון דאר למברט. ספר שמוגדר כמדע בדיוני, אבל הרגיש לי כמו קריאה של רומן היסטורי מדוייק. רק שמדובר על התקופה הפרה-היסטורית. תקופה שבה השבט הונהג על ידי נשים חכמות והתפילה הייתה לאימא. קראתי בנשימה עצורה (למרות שראו הוזהרתן, התרגום גרוע להחריד!) הקריאה לא קלה ורוויה בטרגדיות, אבל גם בעוצמות מדהימות של נשים. אולי אקדיש פוסט שלם רק לציטוטים מתוך הספר הזה. בעיני מדובר בתנך נשי חשוב. רוצו לקרוא!
  2. האוהל האדום / אניטה דיאמנט. סיפורה של דינה, הבת ה13 של יעקב אבינו. האחות היחידה של 12 שבטי ישראל. הספר מסופר מנקודת מבטה, בגוף ראשון, כילדה היחידה שגדלה למשפחה עם 4 אימהות. האוהל האדום הוא משכנן של הנשים בימי המחזור, אין שם לגברים דריסת רגל. בו מתרחשות דרמות, קנאות ואהבות, ובו יוצאים לאוויר העולם ילדים וסודות כמוסים. ההיסטוריה נכתבה על ידי גברים ודינה כמעט לא מוזכרת בתנך. הספר נותן לנו הצצה לחייה וחייהן של האימהות שלנו. הצצה להיאסטוריה כמו שלא סופרה מעולם.
  3. ערות / תמר מור סלע. סוף סוף ספר של אישה, מייד אין יזראל. בספר יש ראיונות עם 23 נשים, שמספרות על עצמן, על המיניות והנשיות שלהן בגוף ראשון, בלי להסיט מבט, בכנות נוקבת. כל אחת מספרת את הסיפור שלה אבל גם שלי. גם של כל הנשים לאורך ההיסטוריה. משהו בבנאליות שבו, בלהסתכל רגע מבחוץ ולראות את כל השריטות הקולקטיביות, נותן סטירת התעוררות. קומי. התעוררי לעונג שלך. לגוף שלך. לגבולות שלך. תתעוררי למיניות שלך. למערכות יחסים שלך. לתשוקה שבך. לכוס שלך! תתעוררי. שווה להתעורר.
  4. השמיים שבתוכי / אתי הילסום. יומניה של יהודיה צעירה הולנדית שנרצחה בשואה נמצאו אחרי המלחמה. הכתבים האלה עובדו לספר כי הם יקרי ערך. למה? כי בשואה אתי הצליחה למצוא אושר. היא מספרת על תהליך כל כך עוצמתי ורוחני שקורה במקביל למעבר לגטו, לאקציות למחנות ובסוף היא עצמה בוחרת ללכת למחנות. אישה מדהימה ואפילו כתבתי עליה פוסט לכבוד יום השואה. הסיפור הקטן והאישי שלה הוא יקר ערך כי הוא משקף פוטנציאל ממשי שאפשרי לכולנו.
  5. אישה יודעת / אורית פיול אור. גילוי נאות, עוד לא סיימתי אותו. אבל הוא הממתק שלי בסוף של יום קשה, אני פותחת, מתמוגגת על ציוריה של קרן בר, מתענגת על המילים של אורית. נהנת מכך שהוא לא כבד, שיש בו אלמנט של שירה, פסקאות קצרות, פרקים ממוקדים. יש נטייה לספר להיפתח ולתת לי את המסר שאני צריכה לאותו רגע. יש בו משהו שהוא מאוד נשי בהוויה שלו. עמוק מבלי להתיימר. מלא ידע אבל פשוט. בעיקר ממש מורגש שהוא נכתב באהבה עמוקה והערכה לנשים וזה עובר בכל מילה ומילה.

לאורך הכתיבה חשבתי שיש עוד ספרים משני חיים לנשים שהייתי רוצה לצרף לרשימה ואולי בחרתי דווקא באלו כי אותם קראתי לאחרונה ונגעו בי. אבל הי, אם זה יגרום למשהי מכן לקרוא אותם – אשרינו 🙂

ומנצלת את הפוסט הזה להצהרה זהירה אך חגיגית שהשנה אני מוציאה ספר. התחלתי לכתוב אותו הרבה פעמים. יש פרקים רבים פזורים כאן בבלוג ובעשרות מחברות. אז אני מקווה גם להופיע ברשימה של איזו בלוגריסטית עוד שנה-שנתיים.

שנזכה להשפיע, לשנות ולהשתנות ולקרוא. זה כיף!

הצטרפי לניוזלטר של אישווה

אהבת את הפוסט? מוזמנת לשתף

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *