טקס גלובוס הזהב 2018 עוד ילמד בהיסטוריה – יום חשוב למהפכה המגדרית בהוליווד ובעולם

אופרה

אני מודה, אני לא חובבת של טקסים הוליוודיים. הם לרוב דביקים, מזויפים, מלאי רגעים מבוימים ומהונדסים בהן גברים מגיעים בחליפות נוחות וסתמיות ונשים מדדות בעקבים חסרי פרופורציה, בשכבות איפור, תוספות שיער ותלבושות מוגזמות שלא נראות נוחות אפילו לא בישיבה. אז מיותר לציין שלא ידעתי בכלל שהטקס עומד להתקיים, זה לא עניין אותי כהוא זה. אתמול בבוקר, ראיתי במקרה את סרטון הזכייה של אופרה וינפרי כשעוד היו לו רק מאות אלפי צפיות והתרגשתי עד דמעות.

לאט לאט, התרבו השיתופים על מה שהלך שם. והבנתי שמדובר באירוע היסטורי שעוד ילמד כסוג של קו פרשת המים.

צריך להתחיל עם הקמפיין הוויראלי שהשתלט על העולם בסערה – #METOO #גםאני. קמפיין שהוצת בעקבות פרשת הארווי ויינסטיין והזמין נשים לשתף את ההטרדות שחוו. מה שמדהים הוא להבין איך קמפיין וירטואלי לחלוטין, משתלט על השיח ומשנה אותו. הרי, עד אותה נקודה היה ברור שהטרדות מיניות של בעלי כוח ושררה זה חלק מהמשחק בהוליווד. כולם וכולן ידעו את זה. שתיקה שבהסכמה. ובפוסט טוויטר אחד שהגיע זמנו, המפולת החלה ועוד ועוד נשים, שחקניות, יוצרות, העידו על החוויות שלהן. הסכר נפרץ.

טקס גלובוס הזהב של שנת 2018 הוא גולת הכותרת של התהליך הזה שמעיד שזה לא הולך קמפיין רשת חולף, הכללים השתנו לתמיד.

אז מה היה לנו פה?

אופרה וינפרי היא – "מה שאני יודעת בוודאות זה שלהגיד את האמת שלך, זה הכלי הכי עוצמתי שיש לנו…" היא מספרת על נשים שקולן הושתק, היא מספרת על ריסי טיילור, אישה אפרו-אמריקנית שנחטפה ונאנסה על ידי 6 גברים לבנים. היא התלוננה, אך אותם גברים מעולם לא שילמו על מה שעשו לה. בנאום יוצא דופן שהוביל לכך שהתחילו להפציר בה להתמודד לנשיאות היא אומרת "שכל הילדות שצופות עכשיו בנו שידעו שיום חדש נראה באופק… בו אף אחד ואחד לא יצטרכו להגיד #גםאני"

https://www.youtube.com/watch?v=fN5HV79_8B8

נטלי פורטמן נבחרה להציג את המועמדים לקטגוריית הבמאי/ת הטוב של השנה, התוספת הקטנה שלה היא פשוט מאסטרפיס בעיני, להוסיף שכולם זכרים, זה לתת נראות לבעיה שהיא שקופה לחלוטין ב99% מהזמן.

https://www.youtube.com/watch?v=I7mwGW1N3aY

ברברה סטרייסנד ממשיכה את נטלי כשהיא גילתה שהיא הבימאית היחידה שזכתה בפרס גלובוס הזהב כבימאית וזה היה ב…. 1984!

שמתם לב למשהו מיוחד בלבוש? כולן לובשות שחור. למה? בסולידריות עם תנועת Time's Up הפועלת נגד תקיפות מיניות והוקמה כתוצאה מקמפיין #METOO.

עוד דבר מדהים בטירוף שעשו שחקניות הוליווד, הן לקחו איתן בנות לוויה אקטיביסטיות-פמיניסטיות פורצות דרך ונתנו לעשייה שלהן חשיפה בראיונות המקדימים לטקס, כפי שאפשר לראות בסרטון הזה (שלא הצלחתי לאתר ביוטיוב).

לקח להוליווד זמן ארוך להשתחרר מהשוביניזם המובנה שלה, מהחפצת הנשים והסלחנות כלפי אלימות מינית של כוכביה והדרך עוד ארוכה כדי באמת להשתחרר. עם זאת, בערב אחד נוצץ במיוחד, נראה שהנשים תפסו את ההובלה, הבינו את הכוח שלהן והשכילו לעשות את זה ביחד ובסולידריות יוצאת דופן. שאפו ענק.

בברכת שכל הנשים ירגישו שוות ויהיו שוות 🙂

ערבה.

פספסתי משהו? מוזמנות לעדכן בתגובות!


אם זה עניין אתכן אולי תרצו לקרוא גם:

מה מפחיד אותי לכתוב על קמפיין #METOO 

מהפכות כן קורות בפייסבוק – על קמפיין האותיות

הצטרפי לניוזלטר של אישווה

אהבת את הפוסט? מוזמנת לשתף

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *